تنها سایت رسم شجره نامه خانوداگی آنلاین در کشور
جهش های ژنی عامل اصلی بیماری های ژنتیکی در ازدواج های فامیلی می باشد
تمامی پزشکان در هر تخصصی می توانند جهت بررسی علل ژنتیکی یک اختلال تقاضای آزمایش ژنتیک بدهند
برای بررسی علل ژنتیکی هر نوع اختلالی انجام آزمایش ژنتیک می تواند کمک کننده باشد
نتیجه آزمایش ژنتیک را حتما باید پزشک متخصص مربوطه که تقاضای تست ژنتیک را داده ببیند و نظر خود را به متخصص ژنتیک ارائه دهد
مشاوره ژنتیک بهترین هدیه به فرزندان خود
شجره نامه خانوادگی مهمترین سند رسمی ژنتیکی برای نسل های آینده
متخصص ژنتیک فقط جنبه تشخیصی بیماری را برعهده دارد و جنبه درمانی در صلاحیت پزشک متخصص مربوطه می باشد
انجام مشاوره ژنتیک تضمین کننده 100% سلامت جنین و فرزندان نمی باشد و فقط خطرات احتمالی را پیش بینی می کند
ارائه توصیه ها و آزمایشات لازم بعد از رسم شجره نامه خانوادگی مشخص می شود
بهترین زمان انجام مشاوره ژنتیک قبل از ازدواج یا قبل از بارداری است
بهترین زمان انجام آزمایش ژنتیک قبل از ازدواج یا قبل از بارداری می باشد
در هر جای دنیا بصورت آنلاین می توانید با مشاوره ژنتیک پایش در ارتباط باشید

پیگیری فرم شجره نامه

سرکلاژ چیست:

سرکلاژ (cerclage) يک روش جراحي است که برای ترمیم نارسايي دهانه رحم ( سرويکس ) جهت جلوگيري از باز شدن دهانه رحم و خروج جفت و جنين (سقط) انجام مي­‌گيرد. نارسايي دهانه رحم به حالتي گفته مي­‌شود که بافت دهانه رحم توانايي تحمل وزن محصولات حاملگي (جفت و جنین) را نداشته و در طول حاملگي بدون هيچگونه علامتي (درد، انقباضات رحمي و ...) باز شده و باعث سقط مي­‌شود. معمولاً سقط ناشي از نارسايي دهانه رحم در اولين بارداري در سه ماهه دوم بارداري رخ مي‌‌دهد ولي ممکن است در بارداري­‌هاي بعدي زودتر هم اتفاق افتد.

 

در اثر باز شدن دهانه رحم، کيسه آب به سمت خارج از دهانه رحم حرکت کرده و باعث بیشتر باز شدن دهانه رحم تا حدود 4 سانتي‌متر می گردد. در این وضعیت کيسه آب پاره شده و يا انقباضات رحمي شروع مي­‌شود و در نهايت به خروج جفت و جنین (و سقط) منتهي مي­‌گردد.

 

علل نارسايي دهانه رحم متفاوت است نارسايي دهانه رحم مي­‌تواند مادرزادي باشد و در اثر ناهنجاري­‌هاي ساختماني دهانه رحم ايجاد شود. در بعضي مواقع به‌دنبال آسيب­‌هاي وارده به دهانه رحم در اثر دستکار‌هاي جراحي و درماني، عفونت، پارگي در اثر زايمان سخت يا سقط عمدي و ... نارسايي ايجاد مي­‌شود.

نارسايي دهانه رحم معمولاً زماني تشخيص داده مي­‌شود که بيمار سابقه سقط­‌هاي  بدون درد در سه ماهه دوم حاملگي داشته باشد. البته معاينه فيزيکي و سونوگرافي نيز در تشخيص نارسايي کمک‌کننده مي­‌باشد. معمولا باید طول سرویکس بیش از 35 میلیمتر باشد . پزشکان اندازه کمتر از این را یک هشدار تلقی کرده و برای مادر، استراحت نیمه مطلق تجویز می کنند. اگر این اندازه در معاینات بعدی کمتر شده و به حدود 30 میلیمتر برسد، باید با مراقبت های ویژه، استراحت مطلق برای مادر تجویز گردد. لازم به ذکر است که اندازه 30 میلیمتر نیز خطر سقط ندارد و چون طول دهانه رحم به سمت کوچک شدن پیش می رود، فقط یک هشدار محسوب می شود. اما اگر اندازه سرویکس به کمتر از 30 میلیمتر برسد، جای نگرانی داشته و پزشکان عمل دوخت دهانه رحم یا سرکلاژ را پیشنهاد می دهند. برای بیمارانی که سابقه سقط داشته اند و یا مادرانی که حساسیت بالایی نسبت به وضعیت حاملگی خود دارند، عمل سرکلاژ حتی زمانیکه طول سرویکس حدود 30 میلیمتر هم باشد انجام می گیرد و مادر تقریبا با خیالی راحت و بدون ترس از سقط جنین یا زایمان زودرس، می تواند ادامه دوران بارداری خود را سپری کند.

 

نکته مهم:

توفیق عمل سرکلاژ در ممانعت از زایمان زودرس و یا سقط جنین، صد در صد نبوده و می توان گفت حدود 70 تا 80 درصد از بروز چنین عوارضی جلوگیری می کند. به یاد داشته باشیم که عدم انجام فعالیت های سنگین و خستگی آور توسط مادر، استراحت و تغذیه مناسب نیز به سلامت جنین و زایمان در زمان مقرر کمک بسیاری می کند.

طول مدت عمل سرکلاژ:

عمل سرکلاژ دهانه رحم با یک بی حسی ساده و کوتاه مدت (حدود 15 دقیقه) انجام شده و پزشک جراح، در همین مدت کوتاه، گردنه رحم را با نخ بخیه بسته و مسدود می کند. پس از آن مادر در بخش ریکاوری می ماند و پس از رسیدن به هوشیاری کامل (که آنهم حدود 20 دقیقه طول می کشد)، امور ترخیص انجام می گیرد.

 

خطرات عمل سرکلاژ برای جنین:

عمل سرکلاژ به شرط وجود شرایط مناسب مادر و پزشک حاذق، هیچ خطری برای جنین ندارد. بیهوشی کوتاه مدت و دریافت اکسیژن مناسب در طول مدت جراحی، باعث سلامت جنین شده و خطری برای کوچولوی شما ندارد. گردنه رحم در زمان زایمان توسط پزشک باز می گردد.

هزینه عمل سرکلاژ:

هزینه سرکلاژ مبلغ زیادی نیست؛ چون نیاز به استراحت و ماندن در بیمارستان ندارد. معمولا هزینه جراحی سرکلاژ در بیمارستان های خصوصی حدود یک میلیون و 200 هزار تومان تا یک و نیم میلیون تومان است که در بیمارستان های دولتی ارزانتر بوده و نیز بیمه های تکمیلی نیز جبران بخشی از این هزینه ها را تقبل می کنند.

 

سرکلاژ هم مانند هر جراحی دیگری، نیاز به مراقبت های قبل و بعد از عمل دارد. معمولا توصیه می شود حدود 7 ساعت قبل از عمل، از خوردن و نوشیدن پرهیز گردد تا در حین عمل مشکلی به وجود نیاید. چنانچه مادری تحمل این مدت گرسنگی را ندارد، باید به پزشک اطلاع دهد تا چند ساعت قبل از عمل، با تزریق سرم و ... از نیاز مادر به انرژی بکاهند.

همچنین بعد از این عمل، قرص های چرک خشک کن (که برای جنین بی ضرر هستند) تجویز می شود و حدود 5 تا 7 روز خوردن این قرص ها ادامه پیدا می کند.

با توجه به پیشرفت تکنولوژی، احتمال عفونت در این جراحی و صدمه به جنین و مادر بسیار کم بوده و حتی می توان گفت نزدیک به صفر است و مادران محترم نباید نگران این جور مسائل حاشیه ای و بی اهمیت باشند. البته انتخاب بیمارستان مجهز و تمیز ضروری بوده و انجام هیچ جراحی ای در مراکز غیر رسمی و غیر مجهز توصیه نمی شود.

معمولا پس از عمل سرکلاژ، تا چند روز خونریزی واژینال و یا لکه بینی وجود دارد که کاملا طبیعی بوده و در اصل بقایای خونریزی حاصل از جراحی و دوختن دهانه رحم است؛ از اینرو والدین محترم نباید نگران باشند و پس از 4 یا 5 روز این عارضه نیز قطع می شود.

 

هشدارها
1-اگر عمل سرکلاژ را انجام دادید، به محض مشاهده نشت مایع از واژن خود، فورا پزشک متخصص زنان مراجعه کنید، زیرا ممکن است علامتی از پارگی زودرس کیسه آب جنین باشد. پارگی این کیسه قبل از هفته 37 بارداری، بسیار خطرناک می باشد.
 
2- گاهی با وجود دوختن دهانه رحم مادر، پزشک مجبور می شود در موارد اضطراری مادر را سزارین کند.

لذا به زنانی که این عمل را انجام می دهند، توصیه اکید می شود که فعالیت های شدید خود را در طی روز کاهش دهند تا انقباضات رحمی و مشکلات بعدی برایشان ایجاد نشود.

نقش استراحت در این زمینه آنقدر مهم است که حتی برای زنانی که با مشکل نارسایی دهانه رحم روبرو هستند و نمی توانند عمل سرکلاژ را انجام دهند، استراحت زیاد به آنها توصیه می شود.

علائم هشداردهنده بعد از سرکلاژ

 بعد از دوخته شدن دهانه رحم توسط سرکلاژ، در صورت مشاهده علائم زیر به پزشک مراجعه کنید:

- انقباضات شکمی

- خونریزی واژن

- درد کمر یا درد زیر شکم

- تب بالای 38 درجه یا لرز بدن

- پاره شدن کیسه آب جنین

- تهوع و استفراغ شدید

- ترشحات بدبوی ناحیه تناسلی