با مشاوره ژنتیک سلامت خانواده و نسل آینده خود را بسازید
شجره نامه خانوادگی مهمترین سند رسمی ژنتیکی برای نسل های آینده

پیوندهای وب سایت

پیگیری فرم شجره نامه

کانال تلگرام سایت

کانال اینستا

ورود کاربران

آمار بازدیدکنندگان

650511
امروز
دیروز
ماه گذشته
کل بازدیدها
308
348
14899
650511

آی ‌پی شما: 3.227.233.55
شنبه, 30 شهریور 1398

نظریه دکتر شتلز

 

طرفداران نظریه دکتر شتلز ادعا می کنند که تکنیک او 75 درصد موثر می باشد، اما دیگر کارشناسان نسبت به آن مشکوک هستند. به خاطر داشته باشید که احتمال 50 درصد وجود دارد که فرزند تان جنسیت دلخواه شما را داشته باشد.

 

 

ظاهر اسپرم

دکتر شتلز پس از تحقیقات گسترده بر روی اسپرم ها به این نتیجه رسیده است که اسپرم ها به دو دسته مجزا تقسیم می شوند. یک دسته اسپرم هایی که بزرگ تر هستند و سر بیضی شکلی دارند و دسته دیگر اسپرم هایی که کوچک تر هستند و سر گردی دارند. دکتر شتلز معتقد است مردانی هستند که اسپرم آن ها تنها یک شکل دارند. مردانی که اسپرم بزرگ بیشتری دارند اغلب دارای فرزندان دختر و مردانی که تعداد اسپرم های گرد و کوچک آن ها بیشتر است، دارای فرزندان پسر می باشند. البته وی معتقد است اکثر مردان هر دو نوع اسپرم نر و ماده را با هم دارند و مردانی که در تعداد اسپرم های بزرگ و کوچک شان تفاوت وجود داشته باشد، بسیار نادر می باشند.

 

 

سرعت حرکت اسپرم ها

تحقیقات دکتر شتلز نشان می دهد که اسپرم حاوی کروموزوم Y یعنی تعیین کننده جنسیت پسر، حرکت سریع تر و عمری کوتاه دارد، اما اسپرم حاوی کروموزوم X یا همان اسپرمی که تعیین کننده جنسیت فرزند دختر می باشد، کند تر حرکت می کند و زمان بیشتری زنده می ماند. طول عمر اسپرم های مولد پسر، در لوله تناسلی زن 24 ساعت می باشد، زیرا اسپرم نر، سیتوپلاسم کمتری دارد و در تغییرات شرایط محیطی، زود تر غیر فعال می شود. طول عمر اسپرم های مولد دختر، در لوله تناسلی زن دو الی سه روز می باشد، زیرا اسپرم مولد دختر، سیتوپلاسم بیشتری دارد و در مقابل تغییرات شرایط محیطی دیر تر آسیب می بیند.
نویسنده: کارگروه تالیف و ترجمه دانشنامه فرزند